ESP8266-01 incelemesi. ( Modülün İstemci ( Client ) olarak çalışması-Thingspeak bağlantısı )

İSTEMCİ OLARAK ÇALIŞMA :
Bu çalışma için  AP kısmını kullanmayacağız. Station kısmını kullanacağız. ESP modülün internete ulaşması gerekiyor ve bunu yapabilmek için PC gibi modem wifi bağlantısına ulaşabilmeli.
Yine ilk bölümdeki programın 1. sayfasında seri bağlantımızı yapıp WIFI CONNECTION bölümünde modem ssid ve password kısmını dolduruyoruz. Sonrasında ise modemimizin pc ye sağladığı IP adresine bakarak ve son kısmı o adresten farklı olacak şekilde kendi IP adresimizi belirliyoruz. bu adresi AT+CIPSTA= satırına yazarak komut üzerine basınız.  Sonrasında  AT+CWJAP komutuyla modem bağlantımızı tamamlıyoruz. Ayrıntıları videodan takip edebilirsiniz. En sağdaki sütunda AT+CIPSTA? butonuna basarsanız IP adreslerini görebilirsiniz doğru olduğunu kontrol ediniz.
Sonrasında 2. sayfaya geçip Client kısmını ayarlayabilirsiniz.
ADDR kısmına, bağlantı yapacağınız adresi yazıyorsunuz. Beyaz tekst kutusuna ise göndereceğiniz bilgiyi yazıyorsunuz. Bu bilgiyi ise servis aldığınız yerden. (videodaki gibi :  Thingspeak web sitesinden api keyle beraber ) alıyorsunuz. Bu bilgiyi beyaz kutuya yazıp  client (istemci bağlantısı için AT+CIPSTART butonuna basıyorsunuz. Bağlantı sağlandığı zaman önce AT+CIPSEND= butonuna basarak ESP ye kaç karakter göndereceğimizi bildiriyoruz. Sonrasında SEND butonuna basıp göndermek istediğiniz bilgiyi gönderebilirsiniz.  Sonrasında ise thingspeak sitesine gidip gönderdiğiniz bilgiyi görebilirsiniz. ( Bilgi hemen görünmeyebilir sayfayı yenilemeniz gerekebilir. ) Bundan sonrasını ise videodan takip edebilirsiniz.

Thingspeak sayfasındaki bilgilerin kendi web sitenizde yayınlanmasını istiyorsanız videoda gösterildiği gibi iframe satırını kopyalayıp aşağıdaki web sayfasındaki iframe yazan satır ile değiştirip sayfayı  isim.html olarak kayıt edin . Bu sayfa çalıştığında thingspeak teki grafik ekrana gelecektir.
Bunun çalışması için grafiğinizin  thingspeak sayfasındaki SHARING menüsünden paylaştırılıp PUBLIC haline getirmeniz gerekir. Sonrasında PUBLIC ekranındaki iframe satırını kopyalayıp hazırladığınız web sayfasına kopyalamanız gerekmektedir.
Örnek web sayfası  aşağıdaki gibidir.
<html>
<body>
<iframe width=”450″ height=”260″ style=”border: 1px solid #cccccc;” src=”https://thingspeak.com/channels/507490/charts/1?bgcolor=%23ffffff&color=%23d62020&dynamic=true&results=60&type=line&update=15″>
</iframe>
</body>
</html>

Bütün bu anlatılanları ise ESP8266-01’i Nodemcu modunda çalıştırarak mikroişlemci kullanmadan yapabilmeniz mümkün.

Modülün NODEMCU olarak kullanılması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir