ESP8266-01 PÜF NOKTALARI

Modül ilk haliyle 115200 baud hızında AI-THINKER firmasının AT komut seti ile ESPRESSIF firmasının ürünü olarak gelir. Bu modülü AT komut setiyle kontrol edebilirsiniz. Bunu sağlamak için devamlı olarak mikroişlemciyle başlatmanız ve AT komut setiyle ilk ayarlamaları yapmanız gerekir. ESP8266-01 GİRİŞ konusuna bakınız. 
Eğer kendi kendine güç verildiğinde çalışsın diyorsanız Modülün flash’ına NODEMCU flash programını yüklemelisiniz. Bu program yüklendiğinde modülü 9600baud hızında kullanabilirsiniz. NODEMCU programını yüklediğinizde modül içerisindeki LUA programına göre otomatik olarak çalışır. Bu durumda AT komut setini kullanamazsınız.

NODEMCU hakkındaki bu yazım yardımcı olacaktır. 

ESP8266-01 modülü için PÜF noktaları:

1-) PCB rengine göre hafıza miktarı tespiti.
a-) Mavi pcb 512Kbyte hafızaya sahiptir.
b-) Siyah pcb 1Mbyte hafızaya sahiptir.

Bu hafıza tipleri bazen Kbit ve Mbit olarak söylenebiliyor. Bu da 1 Byte=8 bit olduğundan
512Kbyte= 4Mbit ,  1Mbyte= 8Mbit olarak biliniyor.

2-) Modülün Akımı ve UYKU durumu:
Modül ilk başladığında 70-80ma akım çekmektedir. Uzun süre bu akımı çekmesi istenmediğinde Deepsleep modu ve sleep modları vardır. Bunlar kullanılarak modülün akımı azaltılabilir. Bu komutlarla modül uyku durumuna geçer.
Deepsleep modu için AT komut setinde yer alan şu komutu kullanıp yaklaşık 9ma seviyesine çekebilirsiniz. Bu durumda dahi güç ledi yanıyor olacağından bu kadar akım çekiyor olacaktır.
Şayet Pil ile birlikte çalıştırmak isterseniz pilin ömrünü uzatmak için güç ledini devre dışı bırakıp uA seviyelerine çekebilirsiniz.
Bu komutta bulunan time kısmı milisaniye cinsinden yazılacaktır. 1sn =1000ms olarak hesaplayabilirsiniz. 10 sn de bir uyansın kontrol edip uyusun diyorsanız bunu 10000ms olarak ayarlayabilirsiniz.
Arduino kütüphanelerinde de buna ilişkin parametrenin mevcut olduğu söyleniyor.
Not: Bu komutu kullandığınızda modül uyku moduna geçer. Fakat aşağıdaki değişikliği modül üzerinde yapmazsanız Modül uyanamaz. Bu değişikliği yaptığınızda XPD_DCDC ucu ( 8 nolu bacak) , modülün RESET ucuna bağlı olduğundan modülü resetleyerek uyandırır. Bu sadece 1MByte olan modelde denendi. 

DEEP_SLEEP gerekli bağlantı.

 

 

 

 

 

 

 

KOMUTUN KULLANIMI :
AT+GSLP=<time>

2-) SLEEP komutu da benzer işlevi görüyormuş.
Komut kullanıldığında modülün akımını düşürmüyor. Sadece STATION modunda çalışıyorsanız Modeminize bağlanırken çektiği fazla akımı normal seviyeye çekiyor. 
AP modunda kullanıyorsanız bu komut bir şey değiştirmiyor. 70mA çekmeye devam ediyor.

KOMUTUN KULLANIMI :
AT+SLEEP

station_sleep

3-)  Flasher Programıyla Program yükleme.
NODEMCU yada AT komutları için FLASH hafızaya flasher programı ile flash’a program yüklemeden önce ESP8266-01 GİRİŞ yazımdaki pcb yi oluşturduysanız GPIO0 pinindeki anahtarı GND tarafına çevirmeniz gerekiyor. (Flash’a Program gönderirken gereklidir.)
NODEMCU ya LUA program yüklerken GPIO0 pinini GND den ayırmanız gerekir.

4-) 3.3V regüle devresi: ESP8266-01 70-80ma akım çekiyor. arduino ile çalıştırırsanız 3.3V arduino üzerindeki CH340 usb/seri çevirici entegreden geliyor. Bundan dolayı entegrenin ısınması, hatta kısa devre durumunda CH340 entegresinin yanması söz konusu olabilir. 3.3V regüle entegresi kullanıp arduiono’nun 5V out yazan çıkışından alırsanız bir problem durumunda arduino kendisini koruyacaktır. ESP8266-01 Giriş bölümünde şemadaki regülatör bağlantısına bakabilirsiniz. (Buradaki 3.3V regülatör entegresinin en sağ bacağından çıkış alınmıştır. Fakat piyasadaki bazı regülatörlerin bacak bağlantısı farklıdır. Bazılarının orta ucu çıkış olabiliyor. Elinizdeki regülatör entegresinin bacak bağlantılarına dikkat edin. Şema ile uyumsuz olabilir.) Buradaki bilgilere bakabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir